برای مطالعه تستی برای زبان چه کنم؟

0 امتیاز
چگونه برای تست زبان مطالعه کنم؟
سوال شده در زبان انگلیسی توسط بی نام

1 پاسخ

0 امتیاز
بخش اول: مطالعه و تست زنی زبان انگلیسی کنکور – گرامر (Grammar)

 

بعد از تدریس معلم، با مرور کتاب درسی از فهم کلیت موضوع گرامری اطمینان حاصل شود. تمارین کتاب درسی که برای هر بخش گرامر طراحی شده اند، نیز در درک درست این مفهوم بسیار کمک می کنند. کتاب های کمک آموزشی در بخش آموزش گرامر خود، علاوه بر آموزش مفهوم، به بررسی و آموزش نکات تستی گرامر هر بخش هم می پردازند. بهتر است پس از مطالعه کتاب درسی و تمارین آن، نکات تستی گرامر آن بخش را هم از یک کتاب کمک آموزشی یاد گرفت. در این مرحله، در صورتی که کتاب کمک آموزشی بخش تست های آموزشی یا تست های سطح ساده را دارد، بهترین کار این است که این تست ها را جدا جدا جواب داد و بعد از پاسخ به هر تست پاسخ تشریحی مربوط به آن را کامل خواند تا جای هیچ ابهامی در مفهوم باقی نماند.

    بعد از آشنایی اولیه با مفاهیم گرامری، برای مسلط شدن به این مفاهیم چه باید کرد؟

    بعد از آشنایی اولیه، اکنون زمان تمرین برای مسلط شدن بر مفاهیم رسیده است. از منبع تستی خود شروع به انجام تست های تمرینی بخش گرامر یاد گرفته شده کنید. در صورتی که بخش تست های دشوار در منبع تستی مورد استفاده وجود داشت، بهتر است آنها را برای مرحله بعد نگه دارید. این سری تست ها را هم بهتر است تک به تک پاسخ دهید و با مراجعه به پاسخنامه از درستی جواب مطمئن شوید یا نکته مربوط به اشتباه خود را بخوانید.

    چطور می توان گرامر را موثرتر مرور کرد و از بروز خطاهای تکراری جلوگیری کرد؟

     پس در صورتی که با انجام هر تست، متوجه شدید که در بخشی از مفهوم گرامری اشکال دارید، حتما با رجوع به بخش آموزش کتاب درسی یا کمک آموزشی مبحث مورد نظر را دوباره مطالعه کنید. یکی از اقدامات اثربخش در این گام، این است که در یک دفترچه مخصوص به درس زبان انگلیسی، نکته ای که درباره آن شک داشتید یا در تست ها با مشکل مواجه شدید را با ذکر شماره درس و پایه یادداشت کنید. نیازی به یادداشت کل مفهوم گرامری یا برداشت کلمه به کلمه از متن درس یا کتاب کمک آموزشی نیست. آنطور که در ذهن خودتان می ماند و حین روبرو شدن با تست به مشکل برخوردید یادداشت کنید. بهتر است در یک خط توضیح مبحث را یادداشت کنید و در خط دیگر یک مثال ساده از کاربرد آن بزنید که می تواند همان تستی باشد که در حل آن به مشکل برخوردید. سعی کنید این فرایند را از همان ابتدای سال انجام دهید. با این دفترچه در بخش های بعدی نیز کار خواهیم داشت.

    گام نهایی برای سنجش میزان تسلط بر گرامر هر بخش چیست؟

    در نهایت بهتر است آزمون تستی برای این بخش گرامر از خود بگیرید. این آزمون می تواند 10 تست آخر سری تست های منبع تست شما باشد، می تواند آزمون جمع بندی گرامر منبع تستی شما باشد یا حتی از تست های سطح دشوار منبع تست در صورت وجود هم می توانید استفاده کنید. این آزمون را پشت سر هم جواب بدهید و در نهایت سوالات را چک کنید.

 

بخش دوم: مطالعه و تست زنی زبان انگلیسی کنکور- واژگان (Vocabulary)

 

    برای یادگیری واژگان هر درس، چه مراحل ابتدایی بهتر است طی شود؟

    مطالعه بخش واژگان هر درس کتاب درسی ضروری است، مخصوصا اگر واژگان ناآشنا برای شما در بین این لیست زیاد باشد. اما مطالعه این بخش برای آشنایی با واژگان درس کافی نیست و کل متن کتاب درسی باید کامل مطالعه شود. در صورتی که به واژگان ناآشنا در متن کتاب درسی که در لیست اصلی واژگان نیستند برخورد کردید، حتما معنی آن را با جستجوی گوگل یا دیکشنری بیابید و معنی آن را کنار واژه در کتاب درسی بنویسید. پس از این مرور کلی، سراغ آموزش واژگان کتاب کمک آموزشی خود بروید. مطالعه کامل این لیست، مثال ها و کاربردهای آن در فرایند یادگیری بسیار موثر است.

   

    برخلاف گرامر، لیست واژگان برای هر درس باید چندین بار خوانده و مرور شود. بهتر است تست های واژگان منبع تست خود را به چند جلسه مختلف تقسیم کنید. (کاری که برخی از کتاب های کمک آموزشی انجام داده اند) برای مثال اگر بخش واژگان درس اول 40 تست دارد، می توانید این 40 تست را به سه یا چهار بخش تقسیم کنید. قبل از پاسخگویی به هر یک از این بخش ها حتما یک بار کامل لیست واژگان را مرور کنید. برای اطمینان از دانستن معنی هر واژه حین مرور، بهتر است در ذهن خود معنی واژه را به خاطر بیاورید، کاربرد آن در جمله را مرور کنید و سپس معنی کتاب را ببینید. این فرایند یادگیری را بهتر است در چند نوبت مختلف انجام دهید.

    چطور می توان واژگان را موثر یاد گرفت و از بروز خطاهای تکراری جلوگیری کرد؟

    برای این کار، باز هم به سراغ دفترچه مخصوص زبان انگلیسی می رویم. برخلاف بخش گرامر، این بار از انتهای دفتر شروع می کنیم. بعد از طی کردن گام اول و ابتدایی واژگان، اگر در حین هر یک از مرورهای لیست واژگان خصوصا از مرور دوم به بعد با واژه ای در لیست واژگان یا صورت سوالات روبرو شدید که معنی آن را یادتان نبود، توی دفتر خود این واژه را به همراه معنی آن یادداشت کنید. هر بار که می خواستید سراغ مرور واژگان بروید و تست های آن را جواب بدهید نگاهی به این لیست و واژگان آن بیندازید. در صورتی که یک کلمه تکراری در دفتر را یادتان رفت، حتما آن را با یک علامت مشخص کنید که از برای مرور بعد توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

 

بخش سوم: تست های متن –  کلوزتست (Cloze Test) و درک مطلب (Reading Comprehension)

تست های متن با اینکه نیمی از تست های کنکور را تشکیل می دهند و عموما بخشی هستند که بیشتر دانش آموزان در پاسخگویی به آن دچار مشکل می شوند، اما متاسفانه توجه ویژه و خاصی به آنها نمی شود. برای کسب درصدهای بالا نسبت به سایرین حتما روی مهارت تست زنی متون کار کنید و آن را جدی بگیرید. چون این بخش ها نیازمند درک دو بخش قبلی دارند و با تمرین آنها دو بخش قبلی هم مرور می شوند، در تست زنی زبان انگلیسی زمان بیشتری را به تست های متن اختصاص دهید.

 

کلوزتست (Cloze Test)

گام ابتدایی در مواجهه با کلوزتست ها چیست و مطالعه آنها چطور انجام می شود؟

    طبق روال معمول مطالعه کتاب درسی و کلوزتست های آن بسیار مهم است. دقت کنید که بدون درک کامل مفاهیم گرامری هر درس و واژگان آن امکان تمرین و پاسخگویی به کلوزتست ها به طور موثر وجود ندارد. بهتر است بعد از مطالعه کامل گرامر و واژگان هر درس و رسیدن به تسلط روی این دو بخش سراغ کلوزتست ها بروید. تمامی کلوزتست های نمونه منبع تست خود را پاسخ دهید.

   

درک مطلب (Reading Comprehension)

 

برای پاسخگویی به سوالات آن، شما نیازی به دانستن تمامی واژگان درون متن یا متوجه شدن تک تک جملات آن ندارید. پاسخگویی به این تست ها نیاز به کسب مهارت پاسخگویی به تست های متن دارد و باید در ابتدا آن را یاد گرفت و سپس با استفاده از آنها متن های مختلف را تمرین کرد.

    ممکن است تمامی مهارت هایی که می آموزید به طور خاص برای شما کارایی نداشته باشد. از آن دسته از مهارت هایی را که باعث پیشرفت و ارتقای شما در درصد پاسخگویی به سوالات و زمان پاسخگویی می شوند استفاده کنید.

بخش چهارم: مطالعه و تست زنی زبان انگلیسی کنکور- مرور، جمع بندی و آمادگی آزمون

 

چطور می توان اطمینان پیدا کرد که به یک درس مسلط شده ایم و می توانیم سراغ درس بعد برویم؟

    با انجام مراحل بالا و پاسخ به تست های گرامر، واژگان، کلوزتست و درک مطلب به همین ترتیب، می توانید سراغ آزمون های نهایی هر درس بروید. حتما این تست ها را به صورت آزمونی پاسخ دهید، در وقت مقرر و بدون نگاه کردن به پاسخ نامه تا انتهای آزمون. سوالاتی که شک دارد را رد کنید و بعدا دوباره برگردید و در صورتی که زمان به اتمام رسید از پاسخ دادن دست بکشید. مهم تر از آزمون دادن بررسی سوالات آزمون است که معمولا از قلم می افتد. حتما بدانید که آزمون دادن بدون بررسی و تحلیل آن بدتر از آزمون ندادن است. پس تحلیل آزمون را بسیار جدی بگیرید، حتی در آزمون های کتاب منبع تست. سوالات نزده یا غلط را حتما کامل بررسی کنید و در دفتر خود در بخش مربوطه (گرامر یا واژگان) یادداشت کنید. این ایرادها مهم تر از ایرادهای موقع تمرین هستند و بسیار امکان دارد در صورتی که آنها را جدی نگیرید و بررسی کنید دوباره برای شما دردسر ساز شوند.

        چطور می توانیم از آزمون های آزمایشی که شرکت می کنیم بیشترین استفاده را ببریم؟

    در این بخش هم تحلیل آزمون حرف اول را می زند. تک تک سوالات نزده و یا اشتباه شما سرنخی برای شماست که یک بخش را خوب متوجه نشده اید یا یک واژه را فراموش کرده اید. اول از روی پاسخنامه مطمئن شوید که جواب درست و دلیل آن را فهمیده اید. سپس سراغ دفترچه بروید و آن را مجزا و مشخص از دیگر بخش ها یادداشت کنید. (با یک رنگ دیگر یا هایلایت).

   

        چه توصیه های دیگری برای موفقیت در این درس دارید؟

    مطالعه درس زبان انگلیسی بهتر است به طور مستمر در طی هفته زمانی را به خود اختصاص دهد. برای مثال روزی نیم ساعت تا 1 ساعت بسته به میزان تسلط شما می تواند کافی باشد، ولی پیوسته بودن آن بسیار مهم است. نگذارید که مطالعه زبان انگلیسی به طور هفته ای یک روز و مثلا 3 الی 4 ساعت انجام شود..
پاسخ داده شده توسط گروه زبان دوره دوم
...